Self Leveling

Self Leveling

Self Leveling

 

Self leveling beton için üç ana kullanım alanı vardır. İlk kullanım, herhangi bir yüzeyi düzeltmek ve betonun sahip olabileceği düzensizlikleri düzeltmek için kullanılan alt tabaka olarak bilinir. Bu, tüm zemin tiplerinin montajından önce yapılır.

 

İkinci kullanım, zemin kaplamasına ihtiyaç duyulmadan gerçek bitmiş zemin için projenin başlangıcından itibaren kendiliğinden yayılan harcı ekleme olarak bilinir. Self leveling harcın üçüncü kullanımı, köprüler veya yollar gibi uygulamalarda hasarlı beton için bir tamir malzemesi olarak kullanılır. Buna ek olarak, kendinden tesviyeli bileşikler dekoratif işlemler için pürüzsüz ve dayanıklı yeni bir yüzey sağlamak için kullanılabilir.

 

 Self Leveling Kullanımı

 

Self leveling harcı, doğrudan kullanmadan önce suyla karıştırılması gereken, kullanıma hazır bir harçtır. Üstelik, konvansiyonel çimento harçına benzer veya daha yüksek bir basınç dayanımı ile düz ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için kullanılır ve temel olarak bir alt kaplama veya üst kaplama olarak kullanılır. Döşeme için, tüm zemin kaplamalarının yerleştirilmesinden önce, yüzeydeki herhangi bir düzensizliği düzeltmek için bir alt zemin üzerine kurulur. Günümüzde, zemin kaplamasının düzlüğünün ve pürüzsüzlüğünün artmasından dolayı self leveling harç artmıştır.

 

Self leveling çimento, konvansiyonel çimento harcı ile karşılaştırıldığında yüksek akış özelliklerine sahiptir. Ayrıca akış kabiliyeti ile de karakterize edilir. Bununla birlikte, kendiliğinden yayılan harç kalınlaştıkça akış kabiliyeti azalır. Ayrıca akış kabiliyeti yüksek olduğu için dikey yüzeylere uygulanamaz. Kendiliğinden yayılan harç herhangi bir titreşime veya sıkıştırmaya ihtiyaç duymaz.

 

Bu malzeme aynı zamanda 20 dakika içinde hızlı bir şekilde sertleşir. Sonuç olarak, harç sertleşmeden önce gerekli alanın tamamına yaymak için hızlı bir ekip gerekir. Harç serpme işlemini sabitlemek için büyük bir levha üzerine yayılırken kullanılabilecek tek ekipman alüminyumdur.

 

 Self Leveling Akışkanlığı

 

Self leveling harcın bir başka özelliği akışkanlıktır; yüksek akışkanlık ve iyi ayrışma direncine sahiptir. Self leveling harcı, 2400 ile 2600 kg / m3 arasında değişen normal harca göre daha düşük olan 2000 ila 2200 kg / m3 arasında bir yoğunluk aralığına sahiptir. İşlenebilirliğini arttırmak için kendiliğinden yayılan harca katkılar ilave edilir. Bu nedenle akış yeteneği çok belirgindir; tüm yüzeye çok kolay yayılabilir. Ek olarak, bu harç karışımındaki polimerler ürünün viskozitesini birleştirir, bu da terkibin yukarıdan aşağıya doğru herhangi bir segregasyona bakmadan aynı olacağı anlamına gelir.

 

Mühendisler artık endüstriyel alanlar için zemin kaplaması olarak self leveling harcı kullanıyor ve bazen ihtiyaç duyulan rengi ve parlamayı vermek için epoksi katmanla kaplanıyor. Üstelik günümüzde insanlar evlerinde dekorasyon için kullanmaya başladılar. Ayrıca tuğlaların üstüne bir kaplama olarak da kullanılabilir. Öte yandan, yol döşemeleri ve köprü çatlakları gibi tamir malzemesi olarak kullanılabilir.

 

Self Leveling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Self leveling çimento işi birkaç ay için, belki birkaç yıl için bile iyi görünebilir. Fakat doğru şekilde yapılmazsa, sonunda çatlamaya başlayabilir. Zeminleriniz hareket ederse veya sıçrarsa, o çimento da çatlayabilir. Ayrıca, birçok farklı üreticiden çok sayıda self leveling çimento ürünü vardır ve bunların her birinin doğru yapılmasını sağlamak için kendi süreçleri ve talimatları vardır ve bunların tam olarak takip edilmesi gerekir. Bu, onunla çalışmak için zor bir ürün olabilir.

 

Bol miktarda bilgi ve deneyim gerektirir. Hava durumu gibi değişkenler nihai sonucu etkileyebilir. Ayrıca, self leveling çimentosunun ne kadar süreyle karıştırıldığını, ne hızda, ne kadar doğru bir şekilde karıştırıldığını, uygulama zamanını, ne kadar süreyle oturduğunu, ne kadar kürlendiğini, ne kadar su eklendiğini, ne kadar agrega veya yapıştırıcı maddenin kullanıldığını dikkate alarak tüm proje yapılmalıdır.

 

Bir mağaza temsilcisi veya esnafı, projeniz için belirli tipte bir tesviye çimento tavsiye etse bile, yine de kendi araştırmalarınızı yapmanız ve ambalajı okumanız gerekir, çünkü sadece küçük bir fark bile her şeyi değiştirebilir. Örneğin, hangi yüzeye uygulanacağını ve üzerine hangi döşemenin yerleştirileceğini bilmelisiniz.

 

Farklı üreticilerin self leveling birçok çimento ürünü vardır ve her birinin doğru yapılmasını sağlamak için kendi süreçleri ve talimatları vardır. Ayrıca, bazı ürünler üzerine karo döşenebilir, diğerleri çimento dökülmeden önce alt tabaka üzerinde bir dekuplaj membran gerektirir. Bazıları astar gerektirir; Bazen astar kuru, diğer zamanlarda yapışkan ya da daha fazla sıvı olması gerekir.

 

Bu gönderinin yorumları kapatılmış.