epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi, Termosetler grubundan kimyasal bir reçinedir. Suya, asite ve de alkaliye karşı direnci çok iyidir. Zamanla, özelliklerini asla kaybetmez.

 

Epoksi zemin kaplama, kullanışlı bir zemin kaplama sistemidir. Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve de bir kürlenme ajanından meydana gelir. Epoksi zemin kaplama reçinesinde yer alan tekil moloküller, kürlenme ajanı ile birleşir. Neticede, uzun zincirleme molekül bağları oluşur. Bu birleşim; karışım kürlendiği zaman, sert bir polimer meydana getirir.

 

Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer bazı termoset plastikler gibi; bekletilince, sıvı hâlden katı hâle geçmektedir. Takip eden 24 saat içinde de, kurumaya başlar. Bu süreçte, üzerine basılabilecek kadar kurur ve yaklaşık 7 gün içinde, en iyi sertliğine ulaşır.

 

 Epoksi Nerelerde Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

 

Yapıların çevresel etkilere daha dayanıklı hale getirilmesi, daima yapı sektörünün en önemli araştırma konularından birisi olmuştur. Epoksi zemin kaplama, pek çok uygulama alanına sahip olup; kullanışlı bir sistemdir.

 

Her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın ve sanayinin en kötü koşullarına karşı dayanıklılık göstermektedir. Rüzgâr, fırtına, sıcaklık değişimleri, donma, çözünme, kimyasal etkiler vb. birçok koşulda dayanıklıdır.

 

Yapı zeminlerini, estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik bir yapı malzemesi grubudur. Ayrıca; epoksi üstün yapışma özelliği ile mekanik ve fiziksel dayanımlarından dolayı, farklı faaliyetlerde de kullanılır. Değişik yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine yapıştırmak ve de tutturmak için kullanılan, epoksi malzemeler de bulunmaktadır.

 

 Epoksi’nin Uygulama Alanları

 

Epoksinin uygulama alanları, şu şekilde sıralanabilir:

– Materyaller ve demirlerin yapıştırılmasında kullanılır.

– Taş, demir-çelik sanayi materyalleri, alüminyum ve hatta ahşabın yapıştırılmasında; epoksiden faydalanmak mümkündür.

– Betonarmede; ankraj demirlerinin oluşturulması amaçlı filiz ekme işlerinde kullanılır.

– Sıva, metal, seramik, polyester ve zeminler üzerine ince kaplama malzemesi olarak; yapısal bağlantı, onarım işlerinde kullanılır.

– Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajlarında, çatlak ve kırıkların tamiratlarında; koruyucu kaplama olarak kullanılır.

– Taze betonu, eski sertleşmiş beton ya da harca bağlamak için yapıştırıcı reçine olarak da; epoksi uygulanmaktadır.

– Aşınmaya karşı koruyucu kaplama zemini olarak yararlanılır.

– Köprü taşıyıcı plakalar, makina ayakları, bağlama civataları ve tren rayı hatlarında sorunsuz zemin için; epoksi tercih edilmektedir.

– Ahşap, yığma ve betonarme yapılarda yüklerin artması ile hasar ve eskime olması durumunda; epoksi uygulanabilmektedir.

– Yapısal değişiklikler yapılması, dizayn ve imalat hatalarının bulunması durumlarında yapıların güçlendirilmesi amacıyla da; epoksi uygulanabilir.

– Kimyasal ve mekanik etkilerle karşılaşacak zemin ve de duvar seramik kaplamalarının derzlerinde kullanılır.

– Su geçirimsiz ve kimyasallara dayanıklı derz dolgu malzemesi olarak da; havuz, çamaşırhane ve laboratuvarlarda tercih edilmektedir.

Epoksi yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak kullanılmaktadır.

– Su altı imalatlarında da kullanılabilir.

– Yapılarda, herhangi bir sebeple çatlak ve oyukların doldurularak yapıştırılması ya da enjekte edilmesi amacıyla kullanılabilir.

En yaygın olarak kullanılmakta olan epoksi grubu ise, zemin kaplama olarak kullanılan gruptur.

 

 Epoksi Zemin Kaplama Uygulamalarının Genel Özellikleri ve Avantajları

 

Epoksi zemin kaplama uygulamalarının genel olarak özellikleri ve avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 

– Kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır.

– Sürtünmeye ve de aşınmaya karşı, çok dayanıklı zeminler oluşturur.

– Dekoratif uygulamalarda, çok geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

– Kolayca temizlenir ve hijyeniktir.

– Agrega ilavesi sayesinde, kaymaz bir zemin elde edilebilir.

– Yağlara ve kimyasallara karşı dirençlidir.

– Estetiktir.

– Solvent içermez.

 

Epoksi zemin kaplama genel olarak, beton zeminlerin; partiküler bir kaplama düzlemi oluşturmak suretiyle korunmasında işe yarar. Ayrıca tamir ve düzene dekoratif bir görünüm verilmesi amacıyla kullanılan, kullanışlı bir ürün grubudur.

 

Epoksi; oldukça geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, kimyasal dayanımları yüksek bir şekilde uygulanır. Hem uygulama, hem de sonraki kullanım ömrü içerisinde; insan sağlığına zararsız zeminlerin imalatında yararlanılır.

 

 Epoksi Ürünlerinin Günümüzdeki Kullanımı

 

Epoksi kaplama, her geçen gün daha da artan taleplerle kullanılmaktadır. Yapı sektörünün, bilimsel ve teknolojik metotlara yönelmek ihtiyacı; bilimsel ve teknik ürünlerin, yaygınlaşarak kullanılmasını gerekli kılar. Bu çerçevede, epoksi ürünleri; gelecekte çok daha fazla tanınarak kullanılacak modern yapı malzemelerinin başında gelmektedir. Sağlamlığı ve çok uzun yıllar kullanım ömrüne sahip olması nedeni ile doğru bir araştırma yapan kişi ve kurumların istisnasız seçimlerini epoksi zemin kaplamadan yana kullandıklarını gözlemekteyiz.

 

Bu gönderinin yorumları kapatılmış.